02 Nov

Wystawa Izabeli Chamczyk „Ustroje” w Galerii Sztuki ARTTRAKT

Rate this item
(0 votes)
by Małgorzata Garapich
/ in Archiwum
Izabela Chamczyk - szczegół Izabela Chamczyk - szczegół

 

Jak twierdzili prekursorzy współczesnej medycyny: Hipokrates i Galen, w organizmie człowieka krążą cztery podstawowe płyny: krew, żółć, śluz i czarna żółć. Istotą zachowania zdrowia jest utrzymanie równowagi między tymi życiodajnymi sokami, a jej zaburzenie miało powodować chorobę. Przewaga jednego z czynników znajduje odzwierciedlenie w temperamencie człowieka. Stąd uczeni wyróżniali temperament sangwiniczny, choleryczny, flegmatyczny i melancholiczny.

Izabela Chamczyk pożycza tej fizjologicznej alchemii na potrzeby malarstwa. Artystka przeszczepia ruch wewnętrznych płynów z ciała ludzkiego na płaszczyznę obrazu. Jej prace wybrzuszają się, falują, połyskują i spływają, napięte między tym co zastygłe i ustalone, a nieprzewidywalnością pulsującej materii. We wnętrzach wielu tych malarskich organizmów przelewa się “żywa” farba, a przekroczenie granic ich wytrzymałości, grozi - dosłownie - wybuchem albo zalaniem. W pracach Izabeli Chamczyk połączenie sfery fizjologicznej i psychicznej realizuje się całkowicie na gruncie malarskim. Artystka skutecznie operuje metaforą, która wyposaża jej obrazy i filmy w ich własną, całkowicie swoistą cielesność, wewnątrz której rozgrywają się emocjonalne przepływy, spiętrzenia i napięcia.

Po 12 miesiącach walki Izabela Chamczyk wróciła do pracowni. Malarstwo zawsze było najważniejsze. Nawet wtedy, gdy potrzebowała uciec, by nabrać do niego dystansu. Wystawa “Ustroje” jest pierwszym pokazem Chamczyk, skupiającym się całkowicie na jej pracach malarskich. Prezentowany film “Obsesje” również odwołuje się do dynamiki uczuć związanych z pracą nad obrazem. Artystka odsłania przed widzem myśli, emocje i stany towarzyszące malowaniu, aż do granic fizjologicznej prawdy, która pulsuje i tętni w jej pracach.

Małgorzata Garapich

Wystawa Izabeli Chamczyk „Ustroje” w Galerii Sztuki ARTTRAKT
07-28.11.2014
Wernisaż: 07.11.2014, godz. 19:00

Izabela Chamczyk, „Ustroje” - 07.11.2014-28.11.2014

Galeria Sztuki Współczesnej „Arttrakt”
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, Wrocław
http://arttrakt.pl/
www.facebook.com/Arttrakt
Kontakt: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , 502-581-905

Read 6666 times Last modified on Sunday, 02 November 2014 20:53