Wydrukuj tę stronę
24 Mar

ZALICZYĆ „ODLOT” WE WROCŁAWIU !

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
by anita wincenjusz-patyna
/ in Archiwum
Odlot Odlot

Niezwykle obiecująco zapowiada się konferencja naukowa „Odlot. Nowe tematy historii sztuki”. 

Zorganizowana przez doktorantów Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studentów związanych z Kołem Naukowym Studentów Historii Sztuki tejże Uczelni. W przeważającej mierze młodzi, a nawet bardzo młodzi, historycy sztuki i kandydaci na takowych będą przedstawiać rozmaite, aktualnie rozwijające się wątki tej zacnej dyscypliny, a także żywo, jak mniemam, będą nad nimi dywagować, spierać się o nie, a może momentami brzmieć unisono. „Odlot” będzie miał miejsce w budynku Instytutu Historii Sztuki UWr (ul. Szewska 36, s. 309), swoim programem maksymalnie wypełniając poniedziałek 24 marca 2014 roku. Od 8:00 rano do 8:00 wieczorem w sześciu panelach przetykanych dyskusjami usłyszymy 13 prelegentów reprezentujących nie tylko goszczącą Instytucję, ale także miejscową Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, a także Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katolicki Uniwersytet im. Jana Pawła II w Lublinie. Od Pink Hitlera po neuroarthistory, od Lekcji anatomii doktora House’a po archeologię zapachu, od psychodelicznych okładek płytowych po ikony mody, od „czarnucha historii” po jasnowidza i architekta wspomnień. Każdy temat niesie ze sobą frapujące problemy badawcze, każdy referat wróży swoista przygodę – wizualną, faktograficzną, na pewno za każdym razem odkrywczą poznawczo. Metryka prelegentów zapowiada otwartość postawy, odwagę w formułowaniu opinii, brak lęku przed nowym. Czy wszystkie kwestie poruszane w ramach konferencji to na pewno nowe tematy historii sztuki? Przekonamy się o tym niebawem. Relacja pokonferencyjna już wkrótce. 

Anita Wincencjusz-Patyna

Program i założenia konferencji, abstrakty wystąpień i biosy prelegentów do pobrania ze strony www.odlotwroclaw.wordpress.com 

Odlot. Nowe tematy historii sztuki

24 III 2014 (poniedziałek)
Instytut Historii Sztuki UWr, ul. Szewska 36, s. 309
początek konferencji: godz. 8:00 
 
O konferencji:

Odlot kojarzy się z czymś niepoważnym. Jednak dzięki odlotowi możliwe jest zobaczenie tego, co można dostrzec tylko z góry. Proponujemy zatem konferencję, podczas której chcemy poznać nowe obszary badawcze, którymi interesują się historycy sztuki. Pragniemy też zająć się historią sztuki jako dyscypliną akademicką oraz jej najnowszymi tendencjami metodologicznymi. Dzięki temu spróbujemy odpowiedzieć na pytania – czym i w jak sposób zajmuje się historia sztuki na początku XXI wieku?

Czytany 8070 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 marzec 2014 13:03